İctimai Kütləvi Elanlar
İnternyus Azərbaycanda vətəndaş cəmiyyətinin daha da yaxşı təşkil və nümayəndəli olması naminə gender bərabərliyinin aydın izahı üçün yayım mediyasından səmərəli istifadə məqsədilə 1 Sentyabr – 25 Dekabr 2006-cı il tarixlərində Gender məsələlərinə aid 3 ədəd 1 dəqiqəlik radio İctimai Kütləvi Elanlar istehsal edəcək. Kütləvi İctimai Elanlar (İKE) Gender bərabərliyinin fərqli qütblərini əhatələyəcək. Hər bir İKE 20 dəfə yayımlanacaq ki, bu da ümumilikdə 4 ay ərzində 60 dəfəlik yayıma bərabər olur.
İctimai Xidmət Elanları Silsiləsi Açıldı
ABA-CEELI və Internyus təşkilatı Azərbaycan vətəndaşlarının qanuni hüquqlarının inkişaf etdirilməsi üçün doqquz ictimai xidmət e'lanı (İXE) silsiləsini açmışdır.
Hər birinin uzunluğu 30 saniyə olan doqquz İXE hakimlərin qərəzsizliyi, vətəndaşların qanun qarşısında bərabərliyi, vəkil tutmaq hüququ, mətbuat və birgə fəaliyyət azadlığı daxil olmaqla müxtəlif çeşidli mövzuları əhatə etmişdir.
İSE-lər Bakının Speys TV kanalı və yeddi regional televiziya studiya vasitəsilə yayımlanacaq. Yanvar ayının 8-də regional studiyaların bir neçəsində bu cür yayımlar artıq başlanmışdır. Ümumiyyətlə gələn üç həftə ərzində İXE-lər bir neçə yüz dəfə veriləcək.
"Mə'lumatlandırılmış ictimaiyyət hər hansı bir cəmiyyətin əsasıdır'' Azərbaycanda fəaliyyət göstərən ABA-CEELİ təşkilatının ölkə üzrə direktoru demişdir. ''Vətəndaşlar öz hüquqlarından səmərəli istifadə etmələri üçün əvvəlcə onları bilməlidir".
ABA-CEELI təşkilatı layihənin həyata keçirilməsi üçün onu maliyyə vəsaiti və hüquqi ekspertl tə'min etmiş, İnternyus isə, öz növbəsində, buraxılış üçün məsləhət və texniki yardımı tə'min etmişdir. Azərbaycan televiziyasının prodüseri Orhan Fikrətoğlu bu işə rəhbərlik etmişdir.
Həmin doqquz İXE haqqında ABA CEELİ-nin Bakı ofisində mətbuat konfransında mə'lumat açıqlanmışdır. Azərbaycan Konstitusiya məhkəməsinin sədri Xanlar Hacıyev və məkəmənin daha beş hakimi də təqdimat mərasiminə gələnlər arasında olmuşdur. Bundan başqa, Bakıda ABŞ səfirliyi misiyası başçısının müavini Nensi MakEldoni, Avropa Şurasının məsləhətçisi Aarnio Luof və bir neçə yerli və beynəlxalq insan hüquqları üzrə təşkilatların nümayəndələri də təqdimatda iştirak etmişlər.

Radio Production: Coverage of gender issues in Azerbaijan
Internews will produce three 1 minute radio Public Service Announcements (PSA) on gender issues between 1 September 2006 and 25 December 2006 in an effort to utilize broadcast media to promote a better understanding on gender equality towards better organized and represented civil society in Azerbaijan. The PSAs will address diverse angles of gender equality. Each PSA will be aired 20 times, which in total makes nearly 60 times overall broadcast airtime for the targeted 3 PSAs within four months.
Series of Public Service Announcements Unveiled
ABA-CEELI and Internews Azerbaijan unveiled a series of nine public service announcements (PSAs) promoting basic legal rights of Azeri citizens.
The nine PSAs, each 30-seconds in length, cover a variety of topics including the impartiality of judges, citizens' equality under the law, the right to an attorney, freedom of the media and the right to union activities.
The PSAs will be broadcast on Baku's Space TV, as well seven regional television stations. The first broadcasts began at several of the regional stations on Jan. 8. In total, the PSAs will be broadcast several hundred times in the next three weeks.
"An informed public is the basis of every democratic society," said John Porter, country director for ABA-CEELI in Azerbaijan. "Citizens must be aware of their basic rights before they can effectively exercise those rights."
ABA-CEELI provided the funding and legal expertise to realize the project, while Internews provided production consultation and technical support. Azeri television producer Orhon Fikretoglu supervised the production.
The nine PSAs were unveiled at a press conference yesterday at the ABA-CEELI offices in Baku. Among those attending the presentation were Xanlar Hajiyev, Chairman of the Constitutional Court of Azerbaijan, along with five of the court's judges. Also attending were Nancy McEldowney, Deputy Chief of Mission for the US Embassy in Baku, Council of Europe advisor Inkeri Aarnio-Lwoff, and representatives of several local and international human rights organizations.